Warsztaty permakultury w Rancho „Stokrotka” w Jarkowie

» Opublikowano przez dnia 6.05.2015 w Ekologiczny Styl Życia | 0 opinii

Warsztaty permakultury w Rancho „Stokrotka” w Jarkowie

Warsztaty permakultury na terenie Rancho „Stokrotka”

w Jarkowie koło Lewina Kłodzkiego, w maju 2015 roku.

Jeśli szukacie miejsca z dala od zgiełku cywilizacji, a przy tym kochacie zwierzęta – nie mogliście lepiej trafić. Jarków: maleńka wioska na zboczach Gór Orlickich na skraju Kotliny Kłodzkiej. Rankiem budzi Was pianie koguta. Za oknem pasą się konie. Pomiędzy nimi biega sobie radośnie świnka i psy. Na parapecie w porannym słońcu wylegują się koty… W naszym gospodarstwie wszystkie zwierzęta żyją ze sobą w zgodzie; wszystkie możecie pogłaskać i przytulić” – to nie tylko reklama, ale zweryfikowana przeze mnie prawda o ciszy, harmonii i miłości do przyrody.

Ogród warzywny – od parapetu po samowystarczalność” to odbywające się w każde majowe weekendy warsztaty poświęcone permakulturze. Pojęcie to stworzone przez Billa Mollisona i Davida Holmgrena jest skrótem od angielskiego terminu permanent agriculture tzn. stała (ciągła) uprawa. Jej głównym założeniem jest stworzenie stabilnego, zróżnicowanego i produktywnego ekosystemu naśladującego działanie naturalnego środowiska. Wielkość owego ekosystemu nie ma znaczenia, może to być mały balkon jak również wielohektarowe gospodarstwo. Podczas warsztatów przybliżono nam zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty permakultury, które możliwe są do zastosowania w naszym klimacie.

Zakres zajęć teoretycznych był bardzo obszerny, nawet dla mnie – biologa, ale świetne prezentacje i profesjonalny komentarz Jakuba Gołębia i jego żony oraz współpracowników, pozwolił przyswoić uczestnikom informacje o strukturze i funkcjonowaniu roślin, gleby, powietrza i wody w ogrodzie. Najważniejsza była praktyka ogrodnicza: budowa wzniesionych rabat, ogrodów wertykalnych, znaczenie ściółkowania, płodozmianu i uprawa współrzędna roślin.

Na warsztatach perma              Na warsztatach permakultury w Jarkowie        Grządka ekologiczna

Z warsztatów wróciłam zainspirowana do wprowadzania tych pomysłów do mojego małego ogródka. Przyjadę za rok, aby zweryfikować moje dokonania.


Jaka jest Twoja opinia?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*