VI Zielarska Konferencja Kobiet w Korycinach

» Opublikowano przez dnia 26.06.2017 w Ekologiczny Styl Życia | 0 opinii

VI Zielarska Konferencja Kobiet w Korycinach

Od wielu lat chciałam uczestniczyć w słynnej naukowej  konferencji organizowanej przez Zakład Chemii Fizycznej WUM. Tym razem mi się udało –  pojechałam jak słuchacz i uczestnik warsztatów zielarskich w jednym z najciekawszych i najbogatszych terenach przyrodniczych w Polsce – w Korycinach na Podlasiu. W dniach 23 -25 czerwca 2017 roku słuchałam wykładów i uczestniczyłam w zajęciach popularyzujących wiedzę o ziołach, o ich właściwościach leczniczych i zastosowaniu w ujęciu naukowym i praktycznym, min. o produktach pszczelich, roślinach adaptogennych, przemysłowych,  uspokajających oraz roślinnych suplementach diety. Degustowaliśmy regionalne potrawy i słynne sery korycińskie. Uczestnikami konferencji były nie tylko kobiety.

 

                     

 

Ale największe wrażenia zrobiło na mnie miejsce organizowania konferencji : Ziołowy Zakątek i Podlaski Ogród Ziołowy. Gospodarstwo agroturystyczne Ziołowy Zakątek oferuje noclegi w tradycyjnych drewnianych chatach, możliwość zakupu ziół, rękodzieła, książek, sadzonek roślin, wyrobów ceramicznych.  Zwiedzanie Podlaskiego Gospodarstwa Naturalnego daje możliwość obejrzenia zwierząt hodowanych, rękodzieła regionalnego oraz wyposażenia warsztatów wiejskich z tej okolicy. Wszystkie te atrakcje mieszczą się w zrekonstruowanych chatach podlaskich i drewnianym kościele z XVII wieku.

 

            

Duży zaskoczenie dla mnie było poznanie i zwiedzanie słynnego Podlaskiego Ogrodu Ziołowego w Korycinach, który ma status ogrodu botanicznego. Jest to największa w Polsce kolekcja roślin leczniczych i aromatycznych, ok.   1000 gatunków roślin. Na 15 ha znajdują się ścieżki edukacyjne, poletka z roślinami zielarskimi sadzonymi w ujęciu systematycznym, alpinarium, wrzosowisko, rosarium, zabytkowy kościół i ogród biblijny  oraz okazały drewniany budynek Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, w którym odbywała się konferencja. Termin tego spotkania jest nie przypadkowy, zawsze odbywa się w okolicach Nocy Świętojańskiej, aby podkreślić naukowy charakter tradycji zielarskiej. Wieczorne integracyjne spotkania miały charakter  raczej tradycyjny…


Jaka jest Twoja opinia?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*