Podróż na 100 stóp

» Opublikowano przez dnia 25.10.2014 w Inspirujące filmy | 0 opinii

Podróż na 100 stóp

Podróż na 100 stóp (Hundred – Food Journey) to komedia obyczajowa i film kulinarny (food movie) z 2014 roku. Reżyser: Lasse Hallstrom; obsada: Hellen Mirren, Om Puri, Manish Dayal, Charlotte Le Bon.
Film zawiera przesłanie o uzdrawiającej mocy jedzenia; potwierdzający, że przez żołądek można znaleźć drogę do serca; że kuchnia łagodzi obyczaje i wyostrza zmysły oraz dodaje siły do realizacji marzeń. Dystyngowana Madame Mallory, królowa francuskiej gastronomii (świetna Helen Mirren) na południu Francji prowadzi luksusową restauracje i marzy o zdobyciu kolejnej gwiazdki w Przewodniku Michelina. Ale pewnego dnia w miasteczku osiedla się rodzina emigrantów z Bombaju, którzy otwierają skromny lokal naprzeciwko renomowanej restauracji. I tu zaczyna się podróż na 100 stóp, czyli szerokość ulicy, dzieląca te dwa lokale. Jest nie tylko film obyczajowy i kulinarny, ale również opowieść o tolerancji i obyczajach różnych kultur, kuchni i smaków.
Reżyser Lasse Halstrom ( autor niezapomnianej dla mnie „Czekolady”) ekranizując powieść Ricarda C. Moraisa, wprowadza widza w świat smaków, kolorów i muzyki kuchni indyjskiej (filmowa muzyka z Bollywood czy np. francuska „La vie en rose”). Uwodzi widza pedantycznie skomponowanymi scenami, np. smakowanie i mieszanie na łyżeczce sosu, emocje w oczach indyjskiego kucharza, który wraz ze smakiem potrawy przypomina sobie wspomnienia z dzieciństwa: W smaku potrawy zaklęte są wspomnienia, które powracają poprzez aromaty, smaki i barwy; W potrawie trzeba znaleźć ducha jedzenia; Smak trzeba najpierw odszukać i poczuć w swoim sercu, a dopiero potem w garnku.
Nic dziwnego, że po powrocie z kina zrobiłam filmowy omlet z kolendrą i odrobiną chili. Może odniosę podobny sukces!


Jaka jest Twoja opinia?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*