Film Uczta Babette

» Opublikowano przez dnia 3.11.2013 w Inspirujące filmy | 0 opinii

Film Uczta Babette

Uczta Babette [ Babettes gaesttebug], ( Dania, 1987), reż. Gabriel Axel, wyk. Stephane Audran. Ekranizacja opowiadania Karen Blixen. Oskar w 1988 roku.

Akcja filmu odgrywa się w XIX-wiecznej Danii. Babette , uciekinierka z ogarniętego rewolucja Paryża, przybywa do Danii i zatrudnia się jako służąca w gospodarstwie dwóch sióstr, wychowanych przez rygorystycznego pastora protestanckiego. Siostry proszą Babette, żeby przygotowała ucztę na cześć 100-letniej rocznicy urodzin ich ojca. Główna bohaterka przygotowuje ucztę życia dla mieszkańców wioski, wydając na nią całą wygrana na loterii.

Ze specjalnie sprowadzonych z Francji produktów przygotowuje dania pełne kolorów, oparte na wyrafinowanym guście, pełne harmonii i piękna, podane na oryginalnej francuskiej zastawie. Byłam oczarowana powolnym, niespiesznym gotowaniem. Nie! Raczej artystycznym i misternym komponowaniem potraw. „Jedzenie jest sztuką, szczęściem, miłością, tajemniczą alchemią, która miesza składniki przyrody i duszy…” jak mówiła Babette.

 


Jaka jest Twoja opinia?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*